Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sunt sau nu proprietarul intregului imobil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sunt sau nu proprietarul intregului imobil?

Terenul a fost donat de catre strabunici bunicilor care si-au construit casa pe el in 1926 cand s-au casatorit. Intre timp au decedati si strabunicii si bunicii si parintii mei si au ramas in viata doar 2 veri care nu s-au nascut si nu au locuit niciodata in localitatea in care se afla imobilul si nici in imobil si o matusa, care a parasit acel imobil in anul 1964 casatorindu-se in alta localitate. Ultimul locatar bunica in anul 1990.
Platesc impozitul din 1990, la succesiunea dupa bunica decedata in 1995 sunt declarata unicul mostenitor, dar imi revine numai o cota parte din imobil, adica toata partea bunicii.
Ce e de facut in conditiile in care ceilalti coproprietari nu sunt interesati de imobil?

buna ziua. inteleg ca dvs. sunteti nepot/nepoata??
daca dintre descendentii bunicilor mai este in viata doar matusa dvs., trebuie dezbatuta succesiunea dupa amandoi bunicii, intre dvs. care veniti prin reprezentare si matusa dvs.
nu cunosc daca mai exista si alti descendenti directi sau care ar putea veni la dezbaterea succesiunii prin reprezentare.
matusa a renuntat la succesiunea dupa mama sa? de ce ati fost declarata unic succesor?
Da, a renuntat, prin act la notar, transmis la notarul din localitatea de domiciliu a bunicii la care s-a dezbatut succesiunea dupa bunica. Bunica a decedat in 1995, iar bunicul in 1948, in urma decesului bunicului existand un fel de adeverinta fiscala de impunere pe care sunt mentionate numele succesorilor si a masei succesorale (fara a se preciza cota fiecaruia)-actul dateaza din 1949.